Arhive etichetă: fotbal suceava

Liga 4: A început noul sezon în fotbalul județean. Rezultatele primei etape

Liga 4 Suceava – Sezonul 2019/2020

Rezultatele primei etape:

Șomuzul Preutești – Recolta Fântânele 3-1

Marcatori: Andrei Aileni, Crăciun, Nicu Ailenei.

Șomuzul: Iederan S. – Ciurlă C., Kuruc N., Ailenei N., Obreja M., Munteanu C., Crăciun A. (Casandra C.), Ciurlă A. (Munteanu D.), Vasiliu C., Aileni A. (Zaharia C.), Gheorghe I.  Antrenori: Cătălin Vasiliu și Sorin Bodolan.

Viitorul Liteni – Concordia Grămești 3-1

FC Pojorâta – Sporting Poieni Solca 12-1

Juniorul Suceava – Amatorii Câmpulung 3-1

Progresul Frătăuții Vechi – Zimbru Siret 3-1

Victoria Vatra Moldoviței – Moldova Drăgușeni 3-0

Siretul Dolhasca – LPS Suceava (reprogramat pe 28 august)

Reclame

Foresta Suceava s-a despărțit de Liga 2 cu o înfrângere umilitoare

Areniul a găzduit astăzi ultimul joc oficial, pe teren propriu, în eșaloanele superioare ale fotbalului românesc.

Deja retrogradată în Liga a 3-a, dar și cu lotul decimat upă ultimele dezertări, Foresta abia a avut puterea să înscrie pe foaia de joc un prim unsprezece și doi jucători de rezervă.

În aceste condiții, ultimul mohican de la Suceava, antrenorul Florentin Petre, nu a putut decât să asiste la o înfrângere umilitoare a echipei sale.

După scenariul din debutul sezonului, când Foresta era abonată la înfrângeri cu scoruri astronomice, trupa Sucevei și-a luat rămas bun de la suporteri cu o înfrângere rușinoasă. 0-11 în fața Sportului Snagov.

În ultima etapă (dacă se va prezenta) Foresta va întâlni în deplasare Luceafărul Oradea. Jocul este programat vineri, 1 iunie, de la ora 11.00.

Filmul jocului prezentat de Liga2.ro / Foto: gazetasv.ro

FORESTA SUCEAVA – SPORTUL SNAGOV        0-11
Stadion: Areni (Suceava);
Arbitru: Marius Omuţ (Satu Mare); Asistenţi: Doru Claudiu Lucaciu şi Petrică Ionuţ Cîmpeanu (ambii din Cluj-Napoca).

Foresta: Seb. Bîlbă – O. Onofraş (Epure 53′), Mateciuc, Rob. Martin, Tacu – Dănilă, Lupuşor, Vatamaniuc, Coroamă – Sumanariu, Netea (Negură 46′)
Rezerve: –
Antrenor: Florentin Petre

Sportul: Anca-Trip – Jamali, V. Lică, D. Munteanu – Borţoneanu (Tazouti 48′), Al. Radu (cpt.), Gojnea, Ferfelea – Bustea, Huiban, Iul. Ilie
Rezerve neutilizate: Fl. Iacob – S. Costache, Neaţă
Antrenor: Valeriu Răchită

Min 86 0-11 Iulian Ilie şutează în bară, la colţul scurt, mingea revine în teren, iar din 4 metriDragoş Huiban trimite din nou în plasă

Min 83 0-10 Dragoş Huiban primeşte o pasă extraordinară, printre, de la Ferfelea, scapă singur cu Bîlbă, îl driblează şi înscrie

Min 76 0-9 Iulian Ilie centrează din corner, iar Tazouti înscrie din nou cu o lovitură de cap din 10 metri

Min 65 0-8 Penalty uşor acordat de arbitru, după un duel în careu între Epure şi Ilie, fază la care fundaşul Forestei a trimis în corner. Alexandru Radu a transformat cu siguranţă în dreapta lui Bîlbă

Min 64 0-7 Tazouti are o execuţie superbă de la 14 metri, direct în vinclu

Min 53 Onofraş, accidentat, este schimbat cu Epure, ultima rezervă a Forestei

Min 50 0-6 Bustea bate un corner de pe stânga, centrează perfect pentru Dragoş Huiban, care reia cu capul din 5 metri, nemarcat, şi îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor

Min 48 Iese Borţoneanu şi intră Tazouti

Min 46 Netea este schimbat de Negură

Min 45 Ferfelea, aflat în poziţie ideală la 5 metri, trimite în bara din dreapta

Min 42 0-5 Marian Gojnea centrează din corner şi Viorel Lică se înalţă perfect la 6 metri şi trimite cu capul în plasă

Min 39 Primul şut pe poartă al Forestei în acest meci îi aparţine lui Coroamă, însă Anca-Trip respinge în corner

Min 38 0-4 Imediat după reluarea jocului, Sportul reintră în posesie, Cristian Bustea primeşte la 25 de metri, îl prinde ieşit din poartă pe Bîlbă şi îl lobează şi el

Min 37 0-3 Viorel Ferfelea îl lobeabă pe Bîlbă de la marginea careului şi ridică scorul la proporţii de neprezentare

Min 15 0-2 Lică centrează pe jos de la 30 de metri lateral dreapta, covrig, iar Claudiu Borţoneanu, nemarcat la 6 metri, îndeplineşte o simplă formalitate

►Min 3 0-1 Arbitrul dictează un fault inexistent în lateral dreapta, un corner mai scurt, după un umăr la umăr între jucători. Se centrează din lovitura liberă, Viorel Lică se înalţă în faţa porţii şi înscrie cu capul

Foresta Suceava pierde la Timișoara și este obligată să câștige acasă cu Miroslava

Foresta Suceava a suferit a 22-a înfrângere în campionat, în etapa intermediară de miercuri, 16 mai, pe terenul echipei AS Politehnica Timișoara.

Golurile timișorenilor au fost reușite în prima repriză. Echipa din Suceava a făcut deplasarea cu doar 13 jucători.

Sucevenii nu au reușit mai mult, chiar dacă etapa le putea fi favorabilă, având în vedere că Miroslava a pierdut din nou pe teren propriu, Pandurii au remizat acasă, iar Dacia Unirea Brăila va avea o misiune imposibilă pe terenul liderului (joi, 17 mai, ora 18.00).

În aceste condiții, pentru Foresta devine și mai important un succes în confruntarea directă de pe teren propriu, contra Științei Miroslava. Meciul este programat duminică, 20 mai, de la ora 11.00, pe Stadionul Areni.

Foto: Emanuel Titus Ilieși / Mediafax Foto

ASU POLITEHNICA TIMIŞOARA – FORESTA SUCEAVA  2-0
Stadion: Ştiinţa (Timişoara – Timiş);
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare); Asistenţi: Doru Zamfir (Slatina) şi Casian Băla (Arad).

ASU Poli: Dur-Bozoancă – Motreanu, Bilia, Mera (cpt.), Taub – Coadă (Giuricici 58′), Krausz – Sorescu, Poporadu (Al. Gaşpar 80′), Vas. Nicolae (Schieb 68′) – I. Plămadă
Rezerve neutilizate: Borbei – Scutaru, Măd. Ursu, Ghinescu
Antrenor: Antonio Foale

Foresta: Seb. Bîlbă – O. Onofraş, Opriş, Makriev (Rob. Martin 25′), Mateciuc – Vl. Stănescu, Dănilă – Muşea, Sumanariu, Lupuşor – M. Matei (cpt.)(Netea 44′)
Rezerve: –
Antrenor: Florentin Petre

►Min 27 2-0 Vasile Nicolae majorează scorul cu un şut de la 16 metri, din poziţie centrală, plasat în dreapta lui Bîlbă, după o aşezare a lui Poparadu

Min 13 1-0 Bate Deian Sorescu tot în dreapta lui Bîlbă, portarul sare în partea opusă şi primeşte gol de această dată. După gol, galeria Politehnicii scandează împotriva lui Dinamo, clubul cu care a semnat deja mijlocaşul alb-violeţilor

Min 12 Sorescu este faultat a doua oară în careu, şi tot într-un duel cu Mateciuc, care vede şi cartonaşul galben de această dată

Min 10 Ionuţ Plămadă trimite în dreapta lui Bîlbă, portarul ghiceşte colţul şi reţine lovitura de pedeapsă

Min 9 Mateciuc îl blochează în careu pe Sorescu şi arbitrul dictează penalty

Rezultatele etapei a 35-a

Miercuri 16 mai 2018  
Ştiinţa Miroslava – Sportul Snagov 2-3
CS Baloteşti – Chindia Târgovişte 0-0
AFC Hermannstadt – Metaloglobus Bucureşti 0-0
ASU Politehnica Timişoara – Foresta Suceava 2-0
Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea 1-1
UTA Arad – Ripensia Timişoara 2-3
CS Afumaţi – FC Argeş 1-1
Joi, 17 mai 2018  
Dunărea Călăraşi – Dacia Unirea Brăila 18:00
CS Mioveni – Academica Clinceni 18:00
Clasament Liga 2 2017-2018 M V E I GOL PCT A
1 Dunărea Călăraşi 34 27 5 2 71-22 86 35
2 AFC Hermannstadt 35 24 10 1 61-12 82 28
3 Chindia Târgovişte 35 19 11 5 66-27 68 17
4 CS Afumaţi 35 18 8 9 48-29 62 8
5 FC Argeş 35 17 8 10 55-35 59 8
6 FC Academica Clinceni 34 15 9 10 58-49 54 3
7 ASU Politehnica Timişoara 35 16 6 13 49-40 51 0
8 Sportul Snagov 35 13 9 13 40-34 48 -3
9 CS Baloteşti 35 13 8 14 51-62 47 -7
10 Ripensia Timişoara 35 12 9 14 67-54 45 -6
11 CS Mioveni 34 12 9 13 48-42 45 -6
12 UTA Arad 35 11 11 13 56-49 44 -10
13 Luceafărul Oradea 35 12 8 15 56-57 44 -7
14 Metaloglobus Bucureşti 35 10 8 17 32-50 38 -13
15 Pandurii Târgu Jiu 35 7 14 14 43-55 35 -19
16 Dacia Unirea Brăila 34 9 7 18 61-68 34 -17
17 Ştiinţa Miroslava 35 9 7 19 40-64 34 -20
18 Foresta Suceava 35 10 3 22 33-89 33 -18
19 ASA Târgu Mureş 34 9 4 21 38-76 31 -20
20 Olimpia Satu Mare 34 6 2 26 19-78 -50 -31

Liga 2: Victorie importantă pentru Foresta Suceava în lupta pentru evitarea retrogradării

Sîmbătă, 12 mai 2018

FORESTA SUCEAVA – PANDURII TÂRGU JIU   3-2
Stadion: Areni (Suceava);
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); Asistenţi: Alexandru Midvichi şi Mihăiţă Necula (ambii din Bucureşti).

Foresta: Began – O. Onofraş, Opriş, Makriev, Secrier (Netea 87′) – Vl. Stănescu, Dănilă – Cerlincă (Rob. Martin 45′), Sumanariu, Lupuşor – M. Matei (cpt.)
Rezerve neutilizate: Seb. Bîlbă – Muşea, Dărăban
Antrenor: Florentin Petre

Pandurii: Moga – Celea, Turda, Cr. Munteanu (cpt.), Al. Vasilescu – Raiciu (Vodă 89′), Brînzan – Băjan (D. Pîrvulescu 66′), Cenaj, Maxin – C. Ionică (B. Lemac 70′)
Rezerve neutilizate: Rz. Stanca – Măicăneanu, Tudoran, Dănescu
Antrenor: Adrian Bogoi

Min 89 Raiciu iese şi este schimbat cu Vodă

Min 87 Secrier este schimbat de Netea

Min 72 Lemac scapă în careu şi din 16 metri, din colţ, trimite la prima bară, dar respinge Began în corner

Min 71 3-2 La prima atingere de balon după ce tocmai fusese introdus, Brian Lemac pune latul din 6 metri, după o pasă din stânga de la Maxin, şi reduce din diferenţă

Min 70 Brian Lemac intră în locul lui Cosmin Ionică

Min 66 Robert Băjan este schimbat cu Daniel Pîrvulescu

Min 59 3-1 Vlad Stănescu evită printr-un dribling scurt un adversar şi trage cu dreptul, de la 25 de metri, în dreapta lui Moga

Min 47 2-1 Centrare dintr-un corner de pe dreapta, Cristian Munteanu apare foarte bine la colţul lung, acolo de unde împinge mingea din 3 metri în plasă, cu toată opoziţia lui Began

Min 45 Andrei Cerlincă, cel mai bun om al Forestei în acest meci, suferă o entorsă şi nu mai poate continua. În locul său intră Robert Martin

►Min 32 2-0 Secrier are o acţiune în flancul stâng, urcă 40 de metri, intră în careu şi de pe linia de fund trimite pe jos în faţa porţii, acolo unde Grigore Turda deviază balonul involuntar în poartă

Min 16 1-0 Cerlincă are o acţiune pe dreapta, driblează un adversar, trimite pe jos în gura porţii, acolo de unde Marius Matei, cu un adversar în spate, pune latul din cădere din 4 metri şi înscrie

Min 15 Voleu din 16 metri al lui Cerlincă, după o minge respinsă în faţă, dar balonul se duce puţin pe lângă stâlpul din dreapta lui Moga

Sursa: Liga2.ro

Rezultatele etapei a 34-a:

Sâmbătă – 12 mai  
Sportul Snagov – Academica Clinceni 1-1
Metaloglobus Bucureşti – CS Mioveni 2-1
FC Argeş – CS Baloteşti 2-3
Luceafărul Oradea – UTA Arad 3-2
Foresta Suceava – Pandurii Târgu Jiu 3-2
Ripensia Timişoara – Olimpia Satu Mare 3-0
ASA Târgu Mureş – Dunărea Călăraşi 0-3
Ştiinţa Miroslava – ASU Politehnica Timişoara 2-1
Duminică – 13 mai  
Chindia Târgovişte – AFC Hermannstadt 11:00
Dacia Unirea Brăila – CS Afumaţi 11:00
Clasament Liga 2 2017-2018 M V E I GOL PCT A
1 Dunărea Călăraşi 34 27 5 2 71-22 86 35
2 AFC Hermannstadt 33 24 8 1 60-11 80 29
3 Chindia Târgovişte 33 19 9 5 65-26 66 18
4 FC Argeş 34 17 7 10 54-34 58 7
5 CS Afumaţi 33 17 7 9 45-27 58 7
6 FC Academica Clinceni 34 15 9 10 58-49 54 3
7 ASU Politehnica Timişoara 34 15 6 13 47-40 48 0
8 CS Baloteşti 34 13 7 14 51-62 46 -5
9 CS Mioveni 34 12 9 13 48-42 45 -6
10 Sportul Snagov 34 12 9 13 37-32 45 -6
11 UTA Arad 34 11 11 12 54-46 44 -7
12 Luceafărul Oradea 34 12 7 15 55-56 43 -8
13 Ripensia Timişoara 34 11 9 14 64-52 42 -9
14 Metaloglobus Bucureşti 34 10 7 17 32-50 37 -14
15 Dacia Unirea Brăila 33 9 7 17 60-66 34 -14
16 Pandurii Târgu Jiu 34 7 13 14 42-54 34 -17
17 Ştiinţa Miroslava 34 9 7 18 38-61 34 -17
18 Foresta Suceava 34 10 3 21 33-87 33 -18
19 ASA Târgu Mureş 34 9 4 21 38-76 31 -20
20 Olimpia Satu Mare 34 6 2 26 19-78 -50 -31