Arhive etichetă: csm

Laura Codruța Kovesi va fi audiată astăzi la CSM

Secţia pentru procurori a CSM discută de la ora 14:00 solicitarea ministrului Justiţiei privind revocarea şefei DNA. Tudorel Toader a anunțat că va participa și el la ședință.

  • Peste 1.000 de magistrați semnează o scrisoare deschisă în care acuză Ministerul Justiției că induce neîncredere în procurori şi judecători.

Sursa: Press.One.Ro

Reclame

Canotorii suceveni au obtinut medalii in opt finale la Campionatul Balcanic

balkansko-prvenstvo-pripreme
Sâmbătă şi duminică a avut loc în Bosnia & Herzegovina, la Vişegrad, o nouă ediţie a Campionatului Balcanic la canotaj, competiţie rezervată juniorilor. Au participat canotori din România, Bulgaria, Grecia, Turcia, Serbia, Cipru, Macedonia, Bosnia & Herzegovina.

Echipajele României au dominat cele două zile ale competiţiei (6-7 septembrie 2014), obţinând 19 medalii în cele 21 de finale (13 medalii de aur, 3 de argint şi 3 de bronz).

Printre performerii din lotul României s-au aflat şi şapte canotori din judeţul Suceava: patru de la CSS „Nicu Gane” Fălticeni (pregătiţi de Vasile şi Ana Avrămia) şi 3 de la CSM Suceava (pregătiţi de Ioan Despa). Toţi cei şapte sportivi şi-au trecut în palamers cel puţin un titlu de campion balcanic. Performeră este Cristina Sava cu două titluri balcanice. Campionul olimpic Ciprian Tudosă a avut la rândul său o evoluţie foarte bună în cele două finale în care a concurat.

Rezultatele obţinute de canotorii suceveni:

CSS „Nicu Gane”
Cristina Sava – 2 medalii (aur)
Ciprian Tudosă – 2 medalii (1 aur, 1 argint)
Cosmin Moglan – 2 medalii (1 aur, 1 bronz)
Petru Pavăl – 1 medalie (aur)

CSM Suceava
Cosmin Pascari – 2 medalii (1 aur, 1 argint)
Staut Constantin – 2 medalii (1 aur, 1 bronz)
Larisa Roşu – 1 medalie (aur)

Juniori 2 masculin / simplu vâsle: locul 1 – Cosmin Pascari (CSM Suceava);

Juniori 1 masculin / dublu rame: locul 2 – Ciprian Tudosă (CSS „Nicu Gane” Fălticeni);

Juniori 2 feminin / dublu vâsle: locul 1 – Cristina Sava (CSS „Nicu Gane” Fălticeni);

Juniori 2 masculin / 8+1: locul 1 – Cosmin Moglan (CSS „Nicu Gane” Fălticeni)şi Constantin Staut (CSM Suceava);

Juniori 2 masculin / patru rame: locul 3 – Cosmin Moglan (CSS „Nicu Gane” Fălticeni)şi Constantin Staut (CSM Suceava);

Juniori 2 feminin / patru vâsle: locul 1 – Cristina Sava (CSS „Nicu Gane” Fălticeni) şi Larisa Roşu (CSM Suceava);

Juniori 2 masculin / patru vâsle: locul 2 – Cosmin Pascari (CSM Suceava);

Juniori 1 masculin / 8+1: locul 1: Pavăl Petru şi Ciprian Tudosă (CSS „Nicu Gane” Fălticeni).

Alex S.

Patru atleţi din Fălticeni pe podiumul Grand Prix-ului „Cristina Casandra”

atletism
Sursa: suceavasport.ro

Aproximativ 300 de sportivi din judeţele Suceava, Bacău, Botoşani, Neamţ şi Buzău s-au reunit sâmbătă pe Stadionul „Areni”, unde au participat la cea de-a treia ediţie a Grand Prix-ului „Cristina Casandra”, competiţie organizată de atleta numărul unu a judeţului, în colaborare cu CSM Suceava, Direcţia pentru Sport a Judeţului Suceava şi Asociaţia Judeţeană de Atletism. Grand Prix-ul „Cristina Casandra” s-a desfăşurat la categoriile copii I, copii II, junori III şi open, ultima categorie fiind deschisă tuturor celor care au dorit să alerge. Au fost prezenţi printre alţii şi câţiva sportivi consacraţi, cum ar fi Cristina Frumuz, Erzilia Ţâmpău, Ionuţ Ghiţă, Vasile Gheorghe ori Cristi Prâsneac.

Rezultatele înregistrate la ediţia a III-a a Grand Prix-ului Cristina Casandra:

Open – feminin – 2000m plat
1 Cristina Frumuz Botoşani
2 Erzilia Ţîmpău Câmpulung Moldovenesc
3 Iuliana Coşarcă Gura Humorului
4 Giulia Dragomir Piatra Neamţ
5 Marta Pleşu Botoşani
6 Andreea Giredariu Botoşani

Open – masculin – 3000m plat
1 Ionuţ Ghiţă Buzău
2 Vasile Gheorghe Suceava
3 Alex Corneschi Botoşani
4 Răzvan Strâmbu Botoşani
5 Luis Lăcătuş Suceava
6 Răzvan Andrei Piatra Neamţ

Copii I – 900m plat
1 Iulian Laslău Bacău
2 Laurenţiu Ţîmpău Câmpulung Mold.
3 Costin Bandiu Botoşani
4 Sebastian Iftimescu Fălticeni
5 Andrei Gafiţa Suceava
6 Augustin Bentea Fălticeni

Copii II – 900m plat
1 Alexandru Lostun Vatra Dornei
2 Mihai Glăvan Vatra Dornei
3 Daniel Crihan Suceava
4 Teddy Bobu Suceava
5 Liviu Morariu Suceava
6 Andrei Fiatescu Gura Humorului

Copile I – 900m plat
1 Ioana Pascar Suceava
2 Cornelia Puşcaşu Vatra Dornei
3 Alexandra Bogdan Fălticeni
4 Alina Apetroaiei Botoşani
5 Otilia Strutinschi Gura Humorului
6 Andreea Jetaru Bacău

Copile II – 900m plat
1 Roxana Brânduşă CSM Dorna
2 Loredana Tcaciuc LPS Suceava
3 Daiana Stratan Fălticeni
4 Andreea Ronţu Bacău
5 Andreea Golea Bicaz
6 Lavinia Stan Roznov

Junioare III – 1000m plat
1 Alexandra Giurgă SCM Bacău
2 Petronela Simiuc SCM Bacău
3 Bianca Budăieş SCM Bacău
4 Sabina Rotariu LPS Botoşani
5 Romina Bruşor LPS Botoşani
6 Iuliana Chelaru Suceava

Juniori III – 1500m plat
1 Bogdan Macovei CSM Suceava
2 Mihai Romaş LPS Suceava
3 Marius Honceriu CS Botoşani
4 Marius Hascioschi CSS Gura Humorului
5 Stefan Ciocan Ceahlăul Piatra Neamţ
6 Andrei Alexandru LPS Botoşani