Arhive etichetă: birlic fălticeni

Programul Festivalului Internațional de Teatru pentru Tineret „Birlic” de la Fălticeni – Ediția 2019

Asociația Fălticeni Cultural, organizatorul Festivalului Internațional de Teatru pentru Tineret „Gr. V. Birlic” a anunțat programul celei de-a 9-a ediții.

Festivalul este programat pe durata unei săptămâni, în perioada 26 august – 1 septembrie 2019.

Ziua 1 (LUNI, 26 aug. 2019) 
• 8:00 – 12.00 – Primirea participanţilor.
• 12:00 – Compania ”Andirino” – Iași: Super Kids Show (Spectacol pentru copii ).
• 13:00 – Deschiderea oficială a Festivalului “BIRLIC”. Parada costumelor de teatru împreună cu actorii de la Ateneul Național din Iași și a personajelor Disney a Companiei ”Andirino”.
• 17:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Filmele documentare ”Replika”.
• 19:00 – Ateneul Național din Iași– Spectacolul ”Pijamale”. Regia: Andrei Ciobanu. Manager: Andrei Apreotesei.
• 23:00 – Cinemateca de noapte: Filmul ”Ghinionistul”. Regia: Iura Luncașu. Întâlnire cu actorul și scenaristul: Salex Iatma.

Ziua a 2-a (MARŢI, 27 aug. 2019) 
• 9:00 – 14:00 – Workshop-uri cu trainerii Festivalului (Sălile de sport ale Colegiilor ”Vasile Lovinescu” și ”Mihai Băcescu”).
• 12:00 – Ateneul Național din Iași – Spectacolul ”Cenușăreasa” (Spectacol pentru copii).
• 17:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Teatrul Birlic Fălticeni – Premiera Spectacolului ”Aproape Labiș”. Regia: Vlad Rădescu. Întâlnire de suflet cu Doamna Margareta Labiș.
• 19:00 – Ateneul Național din Iași – ”Tache, Ianche și Cadâr”. Regia: Ion Sapdaru.
• 23:00 – Cinemateca de noapte: Filmul ”Pup-o, mă”. Regia: Camelia Popa. Întâlnire cu actorul și scenaristul: Salex Iatma.

Ziua a 3-a (MIERCURI, 28 aug. 2019) 
• 9:00 – 12:00 – Concurs de recitare poezie și monolog pentru toate categoriile de vârstă (Sala Mare a Centrului Cultural ”Gr. V. Birlic”).
• 9:00 – 14:00 – Workshop-uri cu trainerii Festivalului (Sălile de sport ale Colegiilor ”Vasile Lovinescu” și ”Mihai Băcescu”).
• 12:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Teatrul Municipal de Păpuși ”Guguță” – Chișinău – Spectacolul ”Hârzobul” . Manager: Gabriela Lungu. (Spectacol pentru copii).
• 17:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Centrul de Teatru Educațional ”Replika” – București: Spectacolul ”Totul E Foarte Normal”. Regia: Leta Popescu. Spectacol recomandat părinților și adolescenților.
• 19:00: – Teatrul Birlic Fălticeni – Premiera Spectacolului ”1918”. Regia: Ovidiu Cuncea.
• 23:00 – Cinemateca de noapte: Filmul ”Cea mai fericită fată din lume”. Regia: Radu Jude Întâlnire cu actrița Andreea Boșneag.

Ziua a 4-a (JOI, 29 aug. 2019) 
• 9:00 – 14:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru:
– Trupa ”Katharsis” – Galați: ”Un joc în doi, în trei, în câte și câți vrei!”
– Trupa ”Gong” – Roman: ”Făt Frumos dar nu prea”
– Trupa ”Stop cadru” – Cluj-Napoca: ”Taxi vinil”
– Trupa ”Katharsis”- Botoșani: ”Acteea și Nero”
• 12:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Trupa “Ghioceii”(Basarabia) – Spectacolul ”Dănilă Prepeleac” (Spectacol pentru copii).
• 17:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Spectacolul ”Apă la borcan” de Frank Moher. Distribuția: Andreea-Roxana Neagu, Cristi Constantinescu și Andreea Boșneag.
• 19:30 – Centrul de Teatru Educațional ”Replika” – București: Spectacolul ”Foreplay”. Text și regie: Ozana Nicolau.
• 23:00 – Cinemateca de noapte: Filmul ”Bohemian Rhapsody”. Regia: Bryan Singer.

Ziua a 5-a (VINERI, 30 aug. 2019)
• 9:00 – 14:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru:
– Trupa ”Ghioceii”- Mingir (Basarabia): ”Punguța cu doi bani”
– Trupa ”Bastion” – Buftea: ”Emoji”
– Trupa ”Victory of Art” – București: ”Treapta a noua”
– Trupa ”Teen Act” – Piatra Neamț: ”Un cuplu mortal”
– Trupa ”Difainii” – Iași: ”Pe… Trecere” (Spectacol invitat)
• 12:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Compania de teatru interactiv ”Pantalone” – București: Spectacolul ”Aladin” (Spectacol pentru copii ).
• 16:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Avanpremiera Spectacolului ”Audiția” al studenților UNATC București. Regia: Ștefana Samfira.
• 17.30: ”O lecție de istorie”. Invitat de onoare: Ioan-Aurel Pop, Președintele Academiei Române.
• 19:00 – Teatrul Birlic Fălticeni: Premiera Spectacolului ”O sută de rochii”. Regia: Vlad Rădescu.
• 20:30 –Lansarea cărții ”Rețete ”cercate”, versificate și… desenate de Coana Chirița”. Întâlnire de suflet cu doamnele teatrului românesc: Draga Olteanu Matei, Adela Mărculescu și Carmen Tănase.
• 21.30 – Gala decernării Premiilor Festivalului ”Birlic”.
În recital: Trupa Spam-Iași.
• 23:00 – PARTY DOPO FESTIVAL

Ziua a 6-a (SÂMBĂTĂ, 31 aug. 2019)

• 17:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Universitatea ”Hyperion” – București: Spectacolul ”Imortal”. Regia: Dan Tudor.
• 19:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”. Cinemateca de seară: Filmul ”Mamma mia!”. Distribuția: Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth și Julie Walters.

• Ziua a 7-a (DUMINICĂ, 1 sept. 2019)

• 17:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Muzeul Național al Literaturii Române: Spectacolul ”Inocentul” cu Dan Tudor. Regia: Radu Băieșu.
• 19:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”. Cinemateca de seară: Filmul ”Allied”. Distribuția: Brad Pitt și Marion Cotillard.

INVITAŢI DE ONOARE:

Draga Olteanu Matei, Ioan-Aurel Pop, Adela Mărculescu, Margareta Labiș, Carmen Tănase, Vlad Rădescu, Mihaela Rădescu, Ovidiu Cuncea, Dan Tudor, Radu Apostol, Carmen Olaru, Andrei Apreotesei, Viorel Cojanu, Mihai Pânzaru-Pim, Ion Moldovan, Lorette Enache, Salex Iatma, Sorin Poclitaru, Ștefania Iacob, Andreea Boșneag, Ateneul Național din Iași, Centrul de Teatru Educațional ”Replika”- București, Teatrul Municipal de Păpuși ”Guguță”-Chișinău, Cosmin Vaman, Alexandra Andrei, Trupa Tandem, Compania ”Andirino” și alții.

JURIUL FESTIVALULUI:

Carmen Tănase, Mihaela Rădescu, Ovidiu Cuncea, Lorette Enache, Andrei Ciobanu, Cristina Bacal.

JURIUL TINERILOR:

Ana-Maria Fasolă, Stela Cora, Daniel Popa, Răzvan ConȚu, Bianca Ciubotariu, Andreea Nechita.

ECHIPA TEHNCĂ:

Ilie Doroftei, Ionuț Flutur.

PREZENTARE FESTIVAL:

Ovidiu Cuncea și actorii Teatrului Birlic Fălticeni.

 

Reclame

Tinerii actori din Fălticeni au început turneul „Pe urmele lui Birlic”

Trupa „Birlic” este prezentă în această săptămână ala București, cu ocazia turneului anual „Pe urmele lui Birlic”, organizat de Asociația Fălticeni Cultural.

Cu acest prilej, tinerii actori din Fălticeni își prezintă cele mai recente spectacole pe mai multe scene ale capitalei.

Luni, 5 februarie, ora 18, spectacolul „Trilogia Romana”, in regia lui Ovidiu Cuncea a fost prezentat pe scena Cercului Militar National (Sala ” Eusebiu Stefanescu”). Acest spectacol va fi pus în scenă și miercuri, 7 februarie, ora 19, la Cuibul Artistilor (Facultatea de Inginerie).

Al doilea  spectacol „De-a baba oarba”, în regia lui Vlad Radescu, se va juca marți, 6 februarie, ora 17, la Teatrul de comedie (Sala Noua) și joi, 8 februarie, ora 19, la Teatrul Replika.

Spectatorii vor primi Ghidul turistic al Bucovinei și Calendarul Cultural Fălticenean.
Vineri, 9 februarie, la ora 11, fălticenenii vor participa la o slujbă de pomenire, la Cimitirul Bellu, pentru actorii Grigore Vasiliu Birlic, Emil Hossu și Eusebiu Ștefănescu.

Trupa de teatru Birlic din Fălticeni va susține patru spectacole la București

La începutul lunii februarie (4-9 februarie),  Trupa de teatru Birlic din Fălticeni va avea patru reprezentații la București, cu ocazia turneului anual “Pe urmele lui Birlic”. Liceenii din Fălticeni vor prezenta la București cele mai recente piese de tatru din portofoliu …citește mai multe informații în cronicadefalticeni.ro

Festivalul de Teatru „Birlic” – Fălticeni, 22-26 august

Luni, 22 august:

8:00 -14:00 – Primirea participanţilor;

14:00 – Parada costumelor de teatru împreună cu actorii de la „Funny Art” – Iaşi;

15:30: Expoziţia de caricatură „Birlic Redivivus” – Doru Axinte (Invitat de onoare: Mihai Pânzaru PIM);

16:00 – Spectacolul „Cum se face”, în regia lui Octavian Strunilă. Distribuţia: Delia Nartea, Anca Dumitra, Paul Ipate, Alexandru Conovaru şi Octavian Strunilă;

18:00 – Întâlnire de suflet cu: Draga Olteanu Matei, Adela Mărculescu, Ion Moldovan şi Părintele Constantin Necula (Lansarea cărţilor: „Cu Birlic, râzând printre lacrimi”, „Să crezi, să iubeşti, să dăruieşti… Adela Mărculescu” şi „Pedagogia poveştii”);

21:00 – Seară de folk (Invitaţi: Vlad Calimandriuc, Ionel Sebastian şi Ovidiu Mihăilescu);

23:00 – Cinemateca de noapte (Filmul „Alo, aterizează străbunica!”, Invitată de onoare: Adela Mărculescu)

Marţi, 23 august:

9:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (3 spectacole);

13:00 – Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”- Chişinău: Spectacolul „Colajul lui Guguţă”;

16:00 – Trupa „Birlic” – Fălticeni: Spectacolul „Despre amor, omor şi umor”, în regia lui Ovidiu Cuncea;

17:30 – Întâlnire de suflet cu părintele Constantin Necula de la Sibiu;

21:00 – Seară de folk (Invitaţi: Paul Adrian Tihan, Ştefania Iacob şi Magda Puskas); 23:00 – Cinemateca de noapte (Filmul „Pădureanca”, Invitată de onoare: Manuela Hărăbor)

Miercuri, 24 august:

9:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (3 spectacole);

13:00 – Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă”- Chişinău: Spectacolul „Tronca, ponca, vâj”;

16:00 – Teatrul Popular Mediaş: Spectacolul „Dineu cu proşti”, în regia Marinelei Bârză; 18:00 – Întâlnire de suflet cu Radmila Popovici şi Ileana Popovici;

19:00 – Recital de poezie creştină (Invitată de onoare: Manuela Golescu);

19:30 – Recital „Viaţa e ceva mai mult” (Invitată de onoare: Manuela Hărăbor);

21:00 – Seară de folk (Invitaţi: George Cotoroană, Daniela Curcan, Mateiana Anechiforesei şi Puiu Creţu);

23:00 – Cinemateca de noapte (Filmul „Filip cel bun”, Invitată de onoare: Ileana Popovici)

Joi, 25 august:
9:00 – Concurs de recitare poezie şi monolog;

13:00 – Întâlnirea membrilor juriului cu toţi participanţii la Festival;

16:00 – Teatrul „Dan Alecsandrescu” – Roman: Spectacolul „Tango, monsieur”, în regia lui Denis Ababei;

19:00 – Spectacolul „Omul cu mârţoaga”, în regia lui Dan Tudor (Distribuţia: Dan Tudor, Marius Bodochi, Ana Ioana Macaria, Dragoş Ionescu, Afrodita Androne, Tudorel Filimon, Orodel Olaru şi Andrei Duban);

21:00 – Gala decernării Premiilor Festivalului „Birlic”, Invitat de onoare: Cvartetul „Passione” – Bucureşti;

Vineri, 26 august:
11:00 – Excursie cultural-religioasă la Complexul duhovnicesc „Nicolaus” – Hreaţca

festival2