Info

Continuă să scadă numărul cazurilor active de COVID-19 în zona Fălticeni

La începutul acestei săptămâni, numărul cazurilor active de COVID-19, în zona Fălticeni, a scăzut din nou.

Statistica oficială prezentată de Direcția de Sănătate Publică Suceava indică un număr total de 29 de cazuri, față de 33 câte se înregistrau duminică.

Și numărul localităților fără cazuri de persoane infectate a crescut la 8. La polul opus, comuna Fântâna Mare a ajuns la o incidență de 1,93 cazuri la mia de locuitori, cu 5 cazuri active, și este de așteptat o decizie a Comitetului Județean de Urgență în sensul stabilirii unor restricții pentru a se limita răspândirea infecției.

Total persoane vaccinate la nivelul județului Suceava: 73896, din care 60179 persoane cu rapel.

În ultimele 24 de ore au fost internate 8 persoane diagnosticate cu Covid – 19, în același interval de timp fiind externate 6 persoane declarate vindecate.

Totalul persoanelor internate și diagnosticate cu Covid-19 la nivelul județului Suceava este de 91 iar numărul persoanelor suspecte de Covid-19 este de 17.

În județul Suceava sunt 199 cazuri de infecție Covid -19 în evoluție.

UATPopulație UAT conform date furnizate de BJEPTotal cazuri de la începutCazuri active 17.05.2021
(ultimele 14 zile!!!)
Bilanț 24 oreRata de infectări la mia de locuitori (inclusiv focare)Rata de infectări la mia de locuitori (fără focare)
Baia7687800-10,130,13
Bogdănești4107129000,000,00
Boroaia4738531-10,420,42
Bunești273447000,000,00
Cornu Luncii7525482000,000,00
Dolhasca11486151500,440,44
Dolhesti375772100,270,27
Draguseni253325100,000,00
Falticeni3107810926-10,190,19
Fantana Mare259167501,931,93
Forasti4481660-20,000,00
Hartop267830301,121,12
Horodniceni358958100,560,56
Liteni10245186000,000,00
Malini7857106000,000,00
Preutesti708796100,140,14
Radaseni405769200,490,49
Rasca519753100,190,19
Slatina570543000,000,00
Vadu Moldovei451482110,220,22
Vulturesti357643100,280,28
Total populație județul Suceava (statistică anul 2020)137222303029Incidența cazurilor pozitive
la mia de locuitori
0,230,23