Calendarul “Pieţelor, târgurilor şi bâlciurilor” care se desfăşoară în judeţul Suceava în anul 2018

Nr. crt. LOCALITATEA Tipuri de pieţe/

denumire manifestare

Locul de desfăşurare Date calendaristice (ziua/perioada/luna)
   1. Municipiul Suceava

 

 

 

Piaţa Agroalimentară Centrală Str. Petru Rareş nr. 7 Zilnic
Piaţa Agroalimentară George Enescu Cartier G. Enescu Zilnic
Piaţa Agroalimentară Burdujeni Cartier Burdujeni, Cuza Vodă Zilnic
 Târg general Iţcani Str. Grigore Alexandru Ghica nr. 14 Joi
 Piaţa en gros Calea Unirii Zilnic
Complex Comercial Bazar Calea Unirii

 

M – D

Luni închis

Târgul de Paști Esplanada Casei de Cultură 1 – 22 aprilie
Târgul de Sânziene În diferite locații din municipiul Suceava 24 – 28 iunie
Festivalul Medieval Cetatea de Scaun a Sucevei august
 Târgul de Crăciun Esplanada Casei de Cultură 28 noiembrie 2018 –

13 ianuarie 2019

   2. Municipiul

Câmpulung Moldovenesc

Piaţă agroalimentară Str. Alexandru Bogza nr. 4 L – V    0700 – 1900

S – D    0800 – 1700

   3.  Municipiul Fălticeni

 

Piaţă agroalimentară str. Nicolae Beldiceanu nr. 8 L – V     0600 – 1900

S           0600 – 1700                                                                                  D          0600 – 1500

Bazar Str. Izvor f.n. L – V     0700 – 1800

S – D     0700 – 1500

Bâlci de Sfântul Ilie Stadionul „Nada Florilor” 16 – 20 iulie
Târgul Mărului, ed. a XV-a

Expoziţie cu vânzare a producătorilor din bazinul pomicol Fălticeni

Piaţa Civică „Nada Florilor” Ultima decadă a lunii octombrie
   4.  Municipiul Rădăuţi

 

 

Piaţă agroalimentară Str. Piaţa Unirii f.n. Zilnic
Piaţă agroalimentară Str. Mihai Viteazu nr.8 Zilnic
Târg general mixt – Obor Str. 1 Mai nr.164 Vineri
Târg specializat auto și mixt Str. 1 Mai nr. 164

 

Duminică
 Bazar Str. Ștefan cel Mare nr. 21 – 21 bis Zilnic
 Bazar Str. Ștefan cel Mare nr. 6-8 Zilnic
 Bazar Str. Libertății nr. 10 Zilnic
 Bazar Str. Gării nr. 16 – 18 Zilnic
Zilele Municipiului Rădăuți Municipiul Rădăuți Prima săptămână a lunii iulie
Festivalul „Arcanul” Municipiul Rădăuți Prima săptămână a lunii iulie
Târgul Olarilor „Ochi de Păun” Municipiul Rădăuți Prima săptămână a lunii august
   5. Municipiul Vatra Dornei Piaţă agroalimentară Str. Oborului nr. 7

 

Zilnic
Bazar Str. Oborului f.n. Zilnic
Târg general Str. Oborului f.n

 

Joi
   6. Oraşul Dolhasca Piaţă mixtă – Obor Str. Pieţei nr. 7 Miercuri
Piaţă agroalimentară Str. Căminului Zilnic 0700– 1900
Ziua localităţii Orașul Dolhasca – spaţiu special amenajat 18 – 19 august
   7. Oraşul Gura Humorului Piaţă agroalimentară Str. Uzinei Zilnic
Târg general Zona Obor Marţi 0800 – 1400
Târgul de Paşti Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina 27 martie
Zilele Humorului Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina şi zona de agrement „Ariniş” 13 – 15 iulie
Târgul meşteşugarilor Parcul Central 13 – 15 iulie
Târgul de Crăciun

 

Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina şi Parcul Central 24 – 31 decembrie
   8. Oraşul Liteni  Piaţă mixtă – Obor Str. Lanul Gării nr. 58 Luni
   9. Oraşul Milişăuţi

 

Bâlci Stadion Bădeuți 15 – 16 august
Festivalul verzei Sala de sport  8 – 9 septembrie
Festivalul gospodinelor ucrainene Piața locală 14 octombrie
10. Oraşul Siret  Piaţă mixtă Piaţa centrală, Str. Mihai Teliman nr. 2A Zilnic
Târg general Piaţa centrală, Str. Mihai Teliman nr. 2A;       Str. Sucevei – suprafaţă delimitată; str. Mihai Teliman – suprafaţă delimitată; Str. Margareta Muşata – suprafaţă delimitată. Marţi
11. Oraşul Solca Piaţă agroalimentară Str. Splaiul Independenţei Duminică   0600 – 1400
Târgul meşteşugarilor/ Ziua orașului Str. Tomșa Vodă – Parcul din centrul orașului 29 iunie
Târgul producătorilor agricoli/ Serbările Toamnei Str. Tomșa Vodă – Parcul din centrul orașului 14 – 16 octombrie
Târgul de cai Str. 22 Decembrie – Izlaz 5 – 14 februarie

1 – 7 aprilie

1 – 7 iulie

6 – 7 octombrie

12. Oraşul Vicovu de Sus  Piaţă mixtă Piaţa centrală Sâmbătă
13. Comuna Adâncata Piață agroalimentară Pârloage Sâmbătă
14. Comuna Arbore  Piaţă agroalimentară

 

Comuna Arbore Miercuri
15. Comuna Baia Talcioc Comuna Baia Miercuri
16.

 

Comuna Bălcăuți Bâlci, Zilele satului Gropeni Sat Gropeni 8 septembrie
Bâlci, Zilele satului Bălcăuți Sat Bălcăuți 1 octombrie
Bâlci, Zilele satului Negostina Sat Negostina 26 octombrie
17. Comuna Berchișești Bâlci Școala Gimnazială 21 mai
Bâlci Școala Gimnazială 01 iunie
18. Comuna Bogdăneşti  Târg general Spaţiu special amenajat în centrul comunei Sâmbătă
19. Comuna Breaza  Piaţă mixtă Centrul civic Duminică
20. Comuna Brodina  Piaţă agroalimentară Piață Sâmbătă

 

21. Comuna Cacica Bâlci Sat Cacica 14 – 15 august
22. Comuna Calafindeşti Piață mixtă  Spaţiu special amenajat Miercuri
Festivalul Pascal

„Azi în sat e sărbătoare”

Ateneul Popular Calafindești Sfintele Paști
Festivalul

„Hora la Calafindești”

Ateneul Popular Calafindești 8 – 9 septembrie
Festivalul – concurs național al „Fanfarelor țărănești” Ateneul Popular Calafindești 26 octombrie
Festivalul de datini și obiceiuri „Deschide ușa creștine” Ateneul Popular Calafindești

Căminul Cultural Botoșănița Mare

26 decembrie
„Hram de Sfânta Marie” Căminul Cultural Botoșănița Mare 15 august
23. Comuna Cîrlibaba Piaţă agroalimentară Centrul comunei Duminica și în zilele de sărbătoare
24. Comuna Comăneşti Piață agroalimentară – obor sat Comănești Sâmbătă
25. Comuna Cornu Luncii Piaţă agroalimentară (privată) + desfacere de produse industriale Piața Cornu Luncii, str. Căminului nr.2 Vineri 0800 – 1200
Festivalul Produselor Tradiționale Terenul de sport al Școlii Gimnaziale, Str. Principală nr.56 29 iunie
Festivalul Datini și Obiceiuri din Străbuni Căminul Cultural, Str. Căminului nr.7 31 decembrie
26. Comuna Crucea Piaţă mixtă Sat Crucea, piaţa centrală Miercuri
27. Comuna Dărmăneşti Piaţă mixtă La Vagala Duminică
28. Comuna Dorna Arini Festivalul „Cântecul cetinii” Terenul de sport al Școlii Gimnaziale 18 – 19 august
29. Comuna Drăguşeni Târg mixt Oborul comunal Miercuri
30. Comuna Dumbrăveni Târg general Spaţiu special amenajat – „La Stadion” Valea Moriştei Vineri
31. Comuna Forăşti Târg general Sat Antoceni Luni
32. Comuna Frătăuții Vechi Ziua localității, Hramul Bisericii și „Festivalul cartofului”, ediția a IX-a Cămin Cultural 8 noiembrie
33. Comuna Grămeşti  Piaţă volantă Cămin Cultural Miercuri
34. Comuna Iacobeni Piaţă agroalimentară volantă Sat Iacobeni Sezonieră
35. Comuna Ilișești Zilele comunei Comuna Ilișești Prima duminică după 15 august a fiecărui an
36. Comuna Izvoarele Sucevei Piață mixtă Sat Brodina Marţi
Piață mixtă Sat Izvoarele Sucevei Miercuri
37. Comuna Marginea Piață mixtă Zona Peco Iosimar Joi
38. Comuna Mălini Piaţă mixtă Sat Mălini Sâmbătă
39. Comuna Moldoviţa Târg general Sat Moldoviţa, spaţiu special amenajat Duminică, cu excepția sărbătorilor religioase
40. Comuna Ostra Micropiaţă agroalimentară Centrul comunei Miercuri
41. Comuna Pătrăuți Bâlci Centrul comunei 14 septembrie
42. Comuna Poiana Stampei Piață agroalimentară Centrul comunei În prima zi de

miercuri din lună

43. Comuna Putna Piaţă agroalimentară Spaţiu special amenajat Miercuri
44. Comuna Rîşca  Obor Rîșca – Peste Vale Vineri
45. Comuna Stulpicani  Târg mixt Sat Stulpicani Joi
46. Comuna Sucevița Hramul Mănăstirii Sucevița Parcarea Mănăstirii Sucevița  6 august
47. Comuna Şaru Dornei Piaţă agroalimentară Sat Neagra Șarului Zilnic
48. Comuna Vadu Moldovei „Datini și obiceiuri de Anul Nou” Vadu Moldovei 31 decembrie
49. Comuna Vatra Moldoviţei  Târg general Vatra Moldoviței Sâmbătă
50. Comuna Vereşti  Piață – obor Sat Vereşti Duminică
51. Comuna Vultureşti  Târg general Sat Valea Glodului Sâmbătă
52. Comuna Zvoriştea  Piaţă mixtă Spaţiu special amenajat

 

Vineri
Reclame