Performanță în fotbalul sucevean – Armonia Fălticeni în sferturile de finală ale Cupei României!

armonia_falticeni_2015

Echipa de fotbal feminin Armonia Fălticeni (Liga 1) a înregistrat miercuri, 9 decembrie 2015, cea mai importantă performanță a fotbalului fălticenean din ultimii 50 de ani!

La capătul a trei ani de muncă, reprezentanta județului Suceava în Liga 1, echipă pregătită de inimosul profesor Marcel Irimie (din Bunești), a reușit performanța unică de a accede în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins cu 1-0 pe Heniu Prundu Bârgăului, echipă din Superligaa Națională! Doar două echipe din Liga 1 (din 20 de echipe participante) s-au calificat în etapa sferturilor de finală!

Performanța fetelor de la Armonia concurează performanța Forestei Fălticeni (Divizia C – masculin), care în anul 1967 reușea să se califice în finala Cupei României.

Armonia a trecut de Heniu, după un gol înscris direct din corner de Dorina Onofrei, în ultimul sfert de oră al partidei care s-a disputat pe Stadionul „Tineretului”.

Clubul Armonia Fălticeni a bifat la sfârșitului sezonului de toamnă un palmares invidiat de echipe cu nume în fotbalul românesc: Locul 3 în Liga I, Locul 1 în Liga a II-a, sferturi de finală în Cupa României (unde s-au mai calificat  echipe din: Craiova, Iași, București, Cluj, Târgoviște, Târgu Mureș.

Trebuie remarcat și faptul că Armonia a propulsat-o în fotbalul românesc pe Lidia Havriștiuc, componentă a campioanei României (Olimpia Cluj), titulară în naţionala României.

Revenim cu datele tehnice ale partidei din optimile Cupei României și un rezumat video al meciului de la Fălticeni.