olimpiada_gimnaziilor_sah_1.JPGȘcoala Ioan Ciurea a organizat Olimpiada Gimnaziilor la Șah

Sâmbătă,  5 decembrie 2015, Școala Gimnazială ”Ioan Ciurea” din Fălticeni a găzduit etapa de Cerc pedagogic la șah din cadrul Olimpiadei Gimnaziilor.

Au participat 90 de elevi de la: Școala Gimnazială Herla, Școala Gimnazială Băișești, Școala Gimnazială Rîșca, Școala Gimnazială Hârtop, Școala Gimnazială ”C. Tomescu”- Pleșești, ne-a informat prof. Gabriel Radu, responsabilul Cercului Pedagogic al profesorilor de educaţie fizică şi sport din zona Fălticeni.

Rezultate – fete:

Locul I – Pădurean Lavinia de la Școala Gimnazială Hârtop, profesor îndrumător Radu Gabriel;

Locul II – Vasilache Bianca, Școala Gimnazială Hârtop, profesor îndrumător Radu Gabriel;

Locul III – Popovici Andreea, Școala Gimnazială Băișești, profesor îndrumător Botcovschi Ciprian

Rezultate – băieți

Locul I – Pădurean Mihai, Școala Gimnazială Hârtop, profesor îndrumător Radu Gabriel;

Locul II – Dascălu Matei, Școala Gimnazială Herla, profesor îndrumător Cornea Marius;

Locul III – Gherman Marius, Școala Gimnazială Herla, profesor îndrumător Gășpărel Th. Ioan.

nicu_gane_css_buzau_2Volei cadeți – CSS Nicu Gane a încheiat anul pe primul loc

Campionatul Național de Volei – Cadeți a programat a cincea etapă din faza grupelor. CSS Nicu Gane s-a deplasat la Râmnicu Sărat, unde a reușit să se impună cu 3-1 (25-14/ 20-25/ 25-18/ 25-17).

După rezultatul de astăzi, CSS Nicu Gane a luat un avans de 5 puncte în fața echipei de pe locul doi, CSS Buzău, care a învins cu 3-1 pe LPS Suceava. Pentru Nicu Gane s-a încheiat sezonul, echipa neavând meci programat în prima etapă a returului, pe 20 decembrie.

CSS Nicu Gane – Cadeți: Teodor Călugăriața, David Miron, Cosmin Cernăuțean, Adrian Holotă, Richard Vrabie, Răzvan Dănilă, Alexandru Viziteu, Fabian Todică, Ionaș Silviu, Vasilis Simos, Gabriel Albu, Denis Irimescu. Antrenor Marius Stan.

css_nicu_gane_minivolei_2015-2016Minivolei – CSS Nicu Gane pe locul doi în turneul de la Suceava

LPS Suceava a organizat la sfârșitul acestei săptămâni al doilea turneu din cadrul Campionatului Național de Minivolei. CSS Nicu Gane, deținătoarea titlului național, echipă aflată în reconstrucție, se menține în cărțile calificării în faza semifinală, obținând și de această dată o clasare pe locul doi și în turneul organizat la Suceava.

Echipa pregătită de prof. Diana Floriștean a învins echipa gazdă, LPS Suceava cu 3-0, și cu 3-1 pe CSS Bacău, dar a pierdut cu 2-3 în fața Botoșaniului (scor înregistrat și în primul turneu, la Fălticeni).

Campionatul de Minivolei se va relua pe 23 ianuarie 2016, cu turneul de la Botoșani.

CSS Nicu Gane – Minivolei: Tudor Cernăuţean, Vlăduţ Nistor, Vlad Lungu, Alexandru Onofrei, Ştefan Buta, Sebastian Toader, Gabriel Romanică, Ştefan Stan (cpt), Sabin Hortopeanu, Edi Toader, Nicholas Tudose, Mihnea Ciocann. Antr. Diana Floriştean.

css nicu gane- femininCSS Nicu Gane pe podium la turneul de fotbal feminin organizat la Roman

CSS Nicu Gane a onorat invitația de a participa la turneul amical de fotbal feminin organizat duminică, 6 noiembrie, de Clubul Sportiv “Miron Costin” din Roman.

Fălticenencele s-au clasat pe podium, locul 3, învingând în finala mică pe Navobi Iași (scor 3-2).

Primul loc a revenit clubului organizator care a învins în finală pe Larga Jijia (scor 2-1).

În faza grupelor, CSS Nicu Gane II a pierdut cu 0-1 meciurile jucate cu Liceul Miron Costin I și Navobi II, iar CSS Nicu Gane I a învins cu 8-2 pe Miron Costin II și a pierdut 1-3 cu Larga Jijia.