Armonia II a terminat pe primul loc turul în Liga de tineret

liga2_armonia_navobi_6Liga de tineret din fotbalul feminin a programat ultimele jocuri în Seria a 2-a . Pe Stadionul Tineretului din Fălticeni s-a disputat partida dintre Armonia II Fălticeni și Navobi II Iași.

Gazdele au dominat jocul, în fața unui adversar întărit cu câteva dintre componentele echipei din Superliga Națională. Golul egalizator marcat de Ana Foia, în debutul reprizei secunde, a fost și singura fază de joc notabilă a echipei oaspete.

Armonia s-a impus cu 2-1 prin reușitele Anei Maria Vieru, golul victoriei fiind înscris în ultimul minut de prelungire. Reușita gazdelor a fost contestată vocal de oficialii echipei din Iași pe motiv că centralul Alexandru Blanariu ar fi lăsat jocul să continue peste timpul suplimentar arătat (4 minute de prelungire).

Victoria i-a asigurat Armoniei șefia seriei la finalul turului: 1. Armonia II – 12p. (10-2) / 2. Navobi II – 9p. (16-4)/ 3. Liceul Miron Costin Roman – 6p. (10-16)/ 4. CN Nicu Gane Fălticeni – 3p. (10-13)/ 5. CSM Pașcani – op. (3-14)

Armonia II: Ciobanu – Axinte, Cova, Țibichi, Holtzhauser, Vieru, Dumitru, G. Loghin, Roșu, Onofrei, Mitruț. Rezerve neutilizate: Bălăneasa, Lazăr.

Antr. Paul Suceveanu și Lucian Hreamătă.