Sport

Sportivul Marius Mosneagu castiga turneul de tenis de masa de la Falticeni

turneu_amatur_falticeni_1

Întrecerile sportive au completat anul acesta paleta evenimentelor incluse în programul Zilele Municipiului Fălticeni. Dacă vineri și sâmbătă s-a desfășurat ”Turneul Internațional de Fotbal Feminin”, duminică s-a disputat ”Turneul B” la tenis de masă. Concursul a avut loc pe două secțiuni: avansați și amatori.

La categoria avansați, competiția a fost câștigată de fălticeneanul Marius Moșneagu.

Sportivul legitimat la CS Șomuzul Fălticeni s-a impus, în meciul finalei, cu scorul de 3-1, în fața lui Nicu Grosan din Piatra Neamț. S-au acordat două premii pentru locul III, acestea revenind lui Carpovici Boris (Fălticeni) și Aga Alexandru (Botoșani).

Trofeul secțiunii amatori a plecat la Botoșani, acesta fiind adjudecat de Duceag Cătălin care l-a învins cu 3-0 pe suceveanul Polocoșer Cristian. Pe al treilea loc al podiumului au urcat Subcinski Alexandru (Suceava) și Albu Cătălin (Pașcani).

La întrecerea sportivă s-au înscris 50 de sportivi, din care 12 la secțiunea avansați și restul la amatori.

Competiția a fost onorată de jucători din Fălticeni, Dolhasca, Rădăuți, Suceava, Bacău, Iași Botoșani, Pașcani și Piatra Neamț. Pe listele de concurs s-au înscris și câțiva pasionați ai sportului cu mingea de celuloid din comunele Băișești, Dolheștii Mari, Hălăucești, Mogoșești și Rădășeni.

Organizatorii turneului au fost Marius Moșneagu și Cătălin Cozma. Municipalitatea fălticeneană a asigurat cupele, medaliile și diplomele.

Turneul B de tenis de masă de la Fălticeni s-a desfășurat între orele 10 – 18, la sala de sport a Colegiului Tehnic ”Mihai Băcescu”.