Cultură

Marile premii de la Falticeni Folk au plecat la Dorohoi si Tulcea

deschidere_falticeni_folk2014_premii

Sâmbătă şi duminică, 12-13 iulie 2014, Asociaţia Fălticeni Cultural a organizat a treia ediţie a Festivalului Naţional „Fălticeni Folk”. Concursul din acest an s-a desfăşurat pe două secţiuni: interpretare şi creaţie.

Şi de această dată organizatorii au propus publicului evenimente deosebite: vernisajul expoziţiei de artă decorativă a maestrului Radu Bercea „Deco Art 2014” (lucrări care au ajuns la premianţii festivalului de folk), întâlnirea cu Grupul Vouă şi cu actorii Teatrului Naţional Bucureşti – Monica Davidescu, Ovidiu Cuncea, Dan Tudor, Afrodita Androne, recitaluri de excepţie ale unor folkişti cunoscuţi, prieteni ai festivalului: Ovidiu Mihăilescu, Puiu Creţu, Vasile Mardare, Marius Matache, Adrian Bezna, etc.

Din juriul festivalului au făcut parte: regizorul Gheorghe Balint – preşedinte, folkiştii Puiu Creţu, Ovidiu Mihăilescu, Ştefania Iacob, poeta Clara Mărgineanu, poetul Sorin Poclitaru şi Cristian Tonolla.

În competiţie s-au înscris 20 de concurenţi, misiunea juriului în stabilirea premianţilor fiind una foarte grea. Marile premii au fost adjudecate de concurenţi din Dorohoi şi Tulcea.

Zece dintre piesele prezentate de concurenţi ediţiei a treia, la care se adauă piese ale primilor doi câştigători de la ediţiile anterioare, vor figura pe un CD care va fi lansat de Asociaţia Fălticeni Cultural cu prilejul finalei Festivalului de teatru „Birlic”, în această toamnă.

 

Premiul „Inima Fălticeniului”

Loredana Loghin (Fălticeni)

Grupul Percussio (Fălticeni)

Grupul Tagma (Bacău)

Grupul Gânduri Noi (Fălticeni)

Grupul Corpora (Fălticeni)

Palfi George (Negreşti – Oaş)

Chelu Alexandrina (Oradea)

Turcu Alexandru Ion (Bucureşti)

Ciubotaru Flavius (Zăneşti)

Culbece Ioana Cătălina (Tazlău, Neamţ)

Cotruţă Ciprian (Dorohoi)

Tihan Paul (Fălticeni)

 

Premiul pentru debut

Lazăr Bianca (Dorohoi)

Ionel Sebastian (Dorohoi)

 

Secţiunea Interpretare

Locul 3 – Anechiforesei Mateiana (Fălticeni)

Locul 2 – Grupul Zări (Botoşani)

Locul 1 – Mihai Cristian (Tulcea)

Marele premiu – Cîşlariu Ştefan Andrei (Dorohoi)

 

Secţiunea Creaţie

Locul 3 – Grupul „Noi Doi” (Dorohoi) „E vremea vremurilor”

Locul 2 – Cîşlariu Ştefan Andrei (Dorohoi) „Prin nopţi tăcute”

Locul 1 – Grupul „Zări” (Botoşani) „Ai lumea mea”

Marele premiu – Mihai Cristian „Tărâmul auriu” şi „2 Mai”

 

Premii speciale

Premiile Asociaţiei Fair Play (oferite de Sorin Poclitaru) – Grupul „Noi Doi” (Dorohoi), Grupul „Zări” (Botoşani)

Premiul Ovidiu Mihăilescu – Grupul „Fără nume” (Dorohoi)

Premiul preşedintelui juriului – Mihai Cristian (Tulcea)

Premiul preşedintelui Asociaţiei Fălticeni Cultural – Mateiana Anechiforesei (Fălticeni)