Sport

Liga a IV a (seniori) C.N. „Nicu Gane” – Steaua Dumbrăveni 5-3 (3-3)

Egalare

O primă repriză nebună, este ceea ce a oferit partida dintre Colegiul Naţional “Nicu Gane” şi Steaua Dumbrăveni. S-a înscris, în medie, câte un gol la 8 minute! Oaspeţii şi-au depăşit condiţia de echipă aflată în zona retrogradării, reuşind să conducă de trei ori pe Stadionul “Tineretului” din Fălticeni: 0 – 1, 1-2 şi 2-3. Pentru Dumbrăveni au marcat Jigailov (de două ori) şi Grigoraş. Fălticenenii au revenit de ficarare dată prin golurile înscrise de Ailenei Nicolae, (gol înscris cu capul după o centrare perfectă în faţa porţii), Plăcintă (din penalty) şi Nitu (foarfecă pe spate din careul mare). După pauză, jocul a curs doar spre poarta celor din Dumbrăveni, cu fălticenenii încercând să înscrie golul desprinderii. Reuşita a venit în minutul 69, după o fază întâlnită în diviziile superioare, contraatac, centrare la marginea careului, minge prelungită cu capul în diagonală iar Ene venit din poziţie regulamentară reuşeşte să şuteze la colţul lung pentru 4-3. Şase minute mai târziu, o nouă centrare avându-l ca destinatar pe Ene, acesta lobează mingea peste portarul oaspeţilor ieşit mult în afara cadrului porţii şi, din faţa liniei porţii, Nitu înscrie al doilea său gol. În urma acestei faze conducerea tehnică a oaspeţilor a încercat să scoată echipa de pe teren din motive departe de a fi înţelese, ţinta acuzelor fiind brigada de arbitri.

C.N. Nicu Gane: Vamanu – Zancu, Ailenei N., Andronic, Brădăţeanu (Matei), Ene, Bălău, Iftime, Plăcintă (Bolohan), Nitu, Oprea (Păun). Antr. prof. Gabriel Matei.

Steaua: Ţărcuş – Hermeniuc, Hriţcu, Sîrbu, Jigailov, Grigoraş, Agachi, Cîrlig, Pascaru, Zaiţ, Musteaţă. Au mai intrat: Gigica, Boicu